Co należy zrobić z wodą wypełniającą basen?
Istnieje wiele tez dotyczących tego, jak postępować z wodą przed nadejściem zimy – czy wypuścić ją czy jednak zachować. Z basenów ogrodowych, które są stacjonarne, nie należy wylewać jej całkowicie. Woda w takim zbiorniku zamarznie, a jej objętość zwiększy się i będzie napierać na konstrukcję. Jeśli niecka zostanie opróżniona całkowicie, opór będzie pojawiał się od strony gruntu, co niechybnie spowoduje uszkodzenie warstwy obudowy.
Złotym środkiem jest spuszczenie wody na 10-20 cm poniżej wlotu skimmera i dysz do pompy. Dzięki temu opór ze strony cieczy będzie zmniejszał ten, który powstaje przy niskich temperaturach od strony ziemi. By woda nie zamarzła całkowicie, włóż do zbiornika łańcuch powiązanych ze sobą plastikowych butelek, co uchroni basen przed narastaniem warstwy lodu w środku.
Czyszczenie zbiornika przed zimą
Prócz kwestii wypuszczenia części wody z basenu, zadbaj o jego wyczyszczenie. Na ściankach nie może pozostać zielony czy szarawy osad. Zlikwiduj go specjalnymi szczotkami. Liście czy drobne gałązki i owady pływające na powierzchni wyłów, korzystając z siatki na teleskopowym kiju.
Powinieneś też odłączyć na zimę pompę i grzałkę do zasilania. Najlepiej, by wnętrze zbiornika do poziomu lustra wody wysuszyć, wycierając je ręcznikami papierowymi lub ściereczką. Usuń także wodę z systemu filtracyjnego i instalacji grzewczej, skimmerów i dysz dolotowych. Korkami zatkaj dysze i dokładnie zakręć zawory. Na basen możesz nałożyć odporną na nacisk pokrywę.