Wytrzymałość, atrakcyjna cena i duży wybór rozmiarów sprawiły, że baseny stelażowe zaczęły coraz częściej pojawiać się na prywatnych posesjach. Chęć zażywania orzeźwiających kąpieli i stworzenia miejsca do zabawy dla dzieci wiążę się zarówno z wyborem odpowiedniego modelu, jak i znalezieniem dla niego właściwego miejsca w ogrodzie. Co można podłożyć pod basen ogrodowy ze stelażem, by stał stabilnie? Jaki rodzaj nawierzchni będzie najlepszy? Jakie miejsce wybrać?
Sprawdź też:
- Ile chloru do basenu stelażowego
- Jakie są ceny basenów stelażowych
- Jakie są wymiary basenów stelażowych
- Jaki basen stelażowy wybrać - okrągły czy prostokątny?
- Jakiej firmy basen kupić - Intex czy Bestway?
- Czym się różni basen stelażowy od basenu rozporowego?
Gdzie w ogrodzie ustawić basen?
Ustalenie miejsca, w którym postawicie zbiornik, pomoże ustalić, jak będzie przebiegało przygotowanie podłoża oraz co można położyć pod basen stelażowy właśnie w tym rejonie ogrodu. Każdy rodzaj podłoża może wymagać przeprowadzenia innych prac i zastosowania rozwiązań, które doprowadzą do jego wyrównania. Dlatego przed przejściem do poszukiwania zabezpieczenia dna basenu, warto zastanowić się nad jego docelowym miejscem. Najlepiej sprawdza się część ogrodu, która od rana do godzin popołudniowych jest nasłoneczniona. Dzięki temu woda się nagrzewa, a kąpiele są przyjemniejsze po południu, gdy słońce już tak nie praży.
Chcąc ułatwić sobie utrzymanie basenu w czystości, warto wybrać miejsce oddalone od drzew, jeśli powierzchnia ogrodu na to pozwala. Choć basen pod drzewem może wyglądać efektownie, liście i gałęzie w wodzie będą w takiej sytuacji częstą przypadłością wymagającą codziennego oczyszczania.
Co można położyć pod basen stelażowy, by zabezpieczyć jego dno?
Bezpiecznym podłożem, które zapewnia optymalną stabilność, jest trawnik, jeśli oczywiście jest równy, a także piasek, którego powierzchnię można w łatwy sposób doprowadzić do równego poziomu. Te dwa podłoża są bezpieczne dla dna basenu i odczuwania komfortu korzystania z niego. Nie zaleca się ustawiania zbiornika na dekoracyjnych kamieniach czy żwirze, ponieważ nieregularna powierzchnia może uszkodzić powłokę basenu, a twarde dno będzie nieprzyjemne dla stóp podczas chodzenia w wodzie.
Zastanawiając się, co można podłożyć pod basen stelażowy, by prezentował się estetycznie i jednocześnie był stabilny, warto wziąć pod uwagę kostkę brukową. Choć materiał należy do twardych, najczęściej jego powierzchnia jest równa i nie wymaga dodatkowego utwardzania, tak jak w przypadku piasku. Jeśli posesja nie jest wyłożona kostką brukową, koszt inwestycji ułożenia jej pod basen będzie większy niż przy innych podłożach. Warto dodać, że wybrana kostka powinna mieć gładką powierzchnię. Nie zaleca się stosowania kostek strukturalnych.
Sprawdź też:
- Jak wybrać pompę do basenu ogrodowego
- Jak ogrzać basen ogrodowy
- Ile prądu zużywa pompa do basenu ogrodowego
- Czy można się kąpać w basenie przy włączonej pompie
- Jak wybrać odkurzacz do basenu ogrodowego
- Czym przykryć basen ogrodowy
Co podłożyć pod basen ogrodowy na trawie, piasku czy kostce brukowej?
Co można położyć pod basen stelażowy ustawiony na trawie, kostce brukowej lub piasku, żeby jeszcze lepiej zabezpieczyć dno? Zaleca się specjalne maty lub pianki gumowe, tzw. puzzle, które można łączyć w jedną powłokę o wymiarach dopasowanych do rozmiaru basenu. Dlaczego warto? Choć trawa i piasek to stosunkowo miękkie podłoża, zabawy i pływanie w basenie mogą powodować tarcia. Będą one ledwo zauważalne dla użytkowników, jednak w dłuższej perspektywie mogą tworzyć zarysowania na powłoce. Zastosowanie specjalnych mat może wydłużyć żywotność basenu i pozwolić cieszyć się kąpielami w upalne dni przez wiele lat.