Po zakończeniu sezonu letniego i korzystania z uroków jakie potrafi dostarczyć basen stelażowy przyszła pora przygotować zbiornik na zimę. Właściwa ochrona przed niską temperaturą będzie zabezpieczeniem przed uszkodzeniami, co pozwoli użytkować basen przez następne lata. Jak to zrobić? Czy basen ogrodowy można pozostawić na zimę w ogrodzie? Jak przygotować zbiornik na sezon jesienno-zimowy?
Basen stelażowy stojący i wkopany w ziemię podczas zimy
Konstrukcja basenów stelażowych umożliwia wkopanie ich w ziemię lub korzystanie z nich, kiedy są ustawione powyżej linii gruntu. Oba rozwiązania zapewniają zbiornikowi stabilność, jednak sposób przygotowania ich na zimę będzie się różnił. Czy wolnostojący basen stelażowy można zostawić na zimę? Jeśli producent wskazał taką możliwość, nie ma potrzeby składania konstrukcji i poszukiwania miejsca, by ją przechować do następnego sezonu. Postępując według instrukcji przygotowania basenu na zimę, ryzyko, że warunki atmosferyczne spowodują usterkę, jest zminimalizowane do zera.
Cały proces wymaga zastosowania profesjonalnej chemii basenowej i pompy, jeśli basen nie posiada zaworu do odprowadzania wody, dlatego w przypadku niewielkich basenów stelażowych korzystniejsze może okazać się złożenie ich i przechowanie w pomieszczeniu.
Z kolei w przypadku zbiorników wkopanych w ziemię właścicielom pozostaje tylko jedna opcja – przygotowanie zbiornika i pozostawienie go na zimę w ogrodzie.
Sprawdź też:
- Jak wybrać pompę do basenu stelażowego
- Jak ogrzać basen stelażowy
- Ile prądu zużywa pompa do basenu stelażowego
- Czy można się kąpać w basenie przy włączonej pompie
- Jak wybrać odkurzacz do basenu stelażowego
- Czym przykryć basen stelażowy
Czy basen stelażowy można zostawić na zimę z wodą?
Lód zwiększa swoją objętość, co może doprowadzić do powstania pęknięć, szczególnie na dnie basenu. Z kolei całkowite wypompowanie wody może przyczynić się do nadpęknięcia ścian. Optymalnym działaniem będzie wypuszczenie wody ze zbiornika, ale nie całkowite. Zaleca się, by linia wody znajdowała się około od 10 do 20 centymetrów pod urządzeniami basenu, jednak wartości te mogą się różnić, dlatego przed przystąpieniem do zabezpieczania basenu stelażowego na zimę, warto zapoznać się z instrukcją i postępować zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami.
Jak przygotować basen za zimę?
Wiedząc już, czy basen stelażowy można zostawić na zimę, warto pamiętać, by przygotowaniami zająć się jeszcze wtedy, gdy jest ciepło. Nawet niewielkie przymrozki mogą spowodować awarię urządzeń filtrujących w basenie.
Jak zabezpieczyć basen na zimę w ogrodzie? Pierwszym krokiem jest opróżnienie go częściowo z wody. Jeśli to niewielki basen wystarczy wiadro lub pompa. Większe baseny stelażowe wyposażono w specjalny zawór spustowy, który umożliwia szybkie i łatwe wypuszczenie wody z basenu.
Kolejnym krokiem jest usunięcie zanieczyszczeń i zastosowanie chemii basenowej, jeśli pH wody nie jest na optymalnym poziomie, który powinien wynosić od 7 do 7,4.
Aby uniknąć tworzenia się tafli lodu, do pozostałej wody w basenie można wrzucić plastikowe butelki albo przeznaczone do tego bojki, które będą unosić się na powierzchni.
Ważnym etapem przygotowania basenu stelażowego na zimę jest zabezpieczenie zaworów i instalacji do filtrowania wody. Przewody należy osuszyć, a pompę i filtr odłączyć i przechować w pomieszczeniu zapewniającym suche i ciepłe warunki.
Ostatnim etapem jest przykrycie basenu. Bardzo często w zestawie dołączona jest specjalna pokrywa lub plandeka. Tak przygotowany zbiornik bezpiecznie przezimuje w ogrodzie do następnego sezonu.